10 TIPOV PRI KÚPE NEHNUTEĽNOSTI

13.01.2020

Prečítajte si mojich 10 trikov, ktoré uľahčia najdôležitejšiu transakciu vo vašom živote - kúpu vašej novej nehnuteľnosti.

1. Vnímajte nehnuteľnosť ako investíciu.

Vnímajte nehnuteľnosť s výhľadom do budúcnosti, či bude stúpať na cene a je vhodnou investíciou. Mali by ste myslieť zo široka. Nesústreďte sa na nábytok alebo farby stien - to všetko sa dá jednoducho zmeniť. Nenechajte sa odradiť starým kredencom alebo špinavým kobercom, sústreďte sa na veci, ktoré zmeniť nemôžete - napríklad lokalita.

2. Spíšte si priority.

Spíšte si priority. Nielen svoje, ale aj osoby, s ktorou budete nehnuteľnosť zdieľať. Ujasnite si preferencie, porovnajte a zosúlaďte ešte pred kúpou. 

3. Najlepší čas na kúpu bol vždy pred piatimi rokmi.

Neskúšajte načasovať nákup - predvídať trh nehnuteľností je nemožné. Najlepší čas na kúpu je, keď nájdete dom vašich snov a môžete si ho dovoliť.

4. Urobte si finančnú bilanciu.

Majte jasno vo financovaní, ideálne predschválenú hypotéku pred tým, ako začnete nakupovať nehnuteľnosti. Je to výborný začiatok nielen pre Vás, pre Vášho realiťáka - znamenie, že to myslíte vážne, ale najmä, budete schopní okamžite urobiť reálnu cenovú ponuku, ak vás nejaký dom zaujme.

5. Nemajte veľké oči.

Pozerajte iba domy vo vašom cenovom rozpätí. Ak sa zamilujete do domu, ktorý je nad váš rozpočet, bude náročné nájsť podobný, ktorý by sa mu vyrovnal. 

6. Majte náskok.

Mnohé portály ponúkajú možnosť notifikácie podľa vami zadaných kritérií vyhľadávania. Buďte o krok vpred a nechajte si posielať upozornenia v priebehu pár minút, ako sa nehnuteľnosť objaví na trhu.

7. Ponuka je široká. 

Realiťák Vám môže ukázať akúkoľvek nehnuteľnosť, aj takú, ktorú nemá v ponuke, ale má ju v ponuke niekto iný.  Dohodne za vás obhliadku a vstúpi do prípadného jednania o cene. 

8. Dávajte cenové ponuky

Buďte pripravení, nebojte sa dávať cenové ponuky. Spolupracujte s maklérom a robte ponuky na domy, ktoré vás zaujmú. Kupujúci to vítajú a vy nemáte čo stratiť.  

9. Poplatky za služby spravidla neplatíte. 

Poplatky platí predávajúci, vy ako kupujúci, neplatíte nič, i keď služby realitného makléra v najväčšej transakcii vášho života máte právo využiť.

10. Kúpené? 

Papierovačky nechajte na realitku, vy sa sústreďte na sťahovanie.