AKO PREDAŤ BYT ZA VIAC AKO VÁŠ SUSED - 6 ZARUČENÝCH TIPOV

30.01.2020

Či už meníte svoje bývanie, idete do väčšieho a predávate pôvodný byt, alebo vám ostal dom po rodičoch, vždy za svoju nehnuteľnosť chcete dostať čo najviac. Z mojej praxe ponúkam pár tipov ako si jednu z najväčších životných transakcií uľahčiť. 

1. Minimalizmus je váš priateľ pri predaji domu.

Vypracte poličky, vyprázdnite vytrínky, zbavte sa nepotrebností. Váš dom nebude vyzerať stiesnený a zaprataný. Upracte a zneutralizujte dom - vizuálne musí zapôsobiť, nič by nemalo pôsobiť rušivo. 

Ak je Váš dom uprataný, kupujúci si bude vedieť lepšie predstaviť svoje bývanie v ňom, čo pre Vás znamená rýchlejší predaj.

2. Oslovte makléra. 

Predaj domu s využitím služieb realitného agenta štatisticky prináša vyššiu predajnú cenu až o 10%. Tí, ktorí využijú služby skúsených realitných maklérov, predajú svoju nehnuteľnosť nielen za vyššiu cenu, ale zvyčajne aj v kratšej dobe ako tí, čo si ju predávajú sami. Profesionálny finančný a právny servis je u kvalitných agentov samozrejmosťou.

3. Opravte maximum vecí, ktoré ste schopní. 

Prišrúbujte kľučky, vymeňte žiarovky. Čo najmenej vecí na opravu-rekonštrukciu zvyšuje cenu vašej nehnuteľnosti, dáva jej konkurenčnú výhodu vyššej ceny. Nová maľovka urobí pri predaji váš dom omnoho atraktívnejší

Porazte konkurenciu - dajte vašim kupujúcim dojem, že v dome sa dá bývať a užívať si život okamžite po kúpe. Stratou času a peňazí pri nevyhnutných opravách a rekonštrukciách ich neohúrite.

4. Nelimitujte časy obhliadok.

Domy, ktoré nevidno sa nepredávajú - majte svoju nehnuteľnosť k dispozícii na obhliadky. Ak je Váš dom nedostupný, záujemca ho zo svojho zoznamu pravdepodobne škrtne. V prípade, že spolupracujete s maklérom, môžete obhliadky nechať na neho. Maklér dopredu vyberie len vhodného záujemcu o prehliadku na základe dohodnutých kritérií a finančných možností. Tým šetrí váš čas aj súkromie. Maklér navyše aktívne vyhľadáva kupujúcich, spolupracuje s kolegami, jednoducho zameria sa na správny okruh potenciálnych kupcov.

5.  Majte dom stále "čo najviac pripravený". 

Nikdy neviete, či nezavolá vážny záujemca a nebude chcieť vidieť dom IHNEĎ. V prípade, že v dome, ktorý predávate, zároveň stále bývate, nie je to prekážka, naopak, môže to zapôsobiť v zmysle, že je okamžite pripravený na sťahovanie. 

6. Upravte okolie domu.

Ak je okolie domu zanedbané, môže to odradiť budúcich kupujúcich, aj keby ich interiér očaril - pokoste trávnik, pohrabte, upracte  haraburdy. V bytovke umyte schodište, odložte topánky spred dverí. Odpadky na viditeľnom mieste sú neprípustné.